Zawody artystyczne – lista 10 zawodów dla ludzi z duszą artysty

Coraz więcej ludzi szuka sposobu na życie, który jednocześnie będzie jego pasją. Zawody artystyczne za sprawą mediów społecznościowych i internetu są coraz częstym sposobem na zarabianie pieniędzy. Nie trzeba już organizować skomplikowanych wystaw, skoro wystarczy tworzyć swoją galerię choćby na Instagramie. Jakie jednak zawody artystyczne można wybrać jeśli chce się z tego żyć?

1. Content Designer – twórca treści jako artystyczny zawód przyszłości

Content designer projektuje treści dla różnych firm lub osób w internecie. To taki ghost writer lub designer, który wymyśla, co publikować w mediach społecznościowych, a później tworzy zdjęcia, teksty, filmy i inne formy wyrazu, których zadaniem jest utrzymanie kontaktu ze społecznością i zaangażowanie jej.

kolaż złożony ze zdjęć z lat 80 i 90, vintage collage

To nie łatwa praca, ponieważ wymaga umiejętności łączenia wielu dziedzin artystycznych i marketingowych takich jak: copywriting, grafika czy fotografia. Ale, czy ktoś powiedział, że zawody artystyczne to łatwy kawałek chleba? Trzeba mieć elastyczny i analityczny umysł, aby umieć skutecznie dostosować treść do potrzeb konkretnej grupy odbiorców. Na co dzień praca content designer’a opiera się na tworzeniu grafik, ciekawych artykułów, postów, relacji, memów, filmów i zdjęć, które zachwycają, wzruszają, dziwią – wywołują emocje.

2. Illustrator – projektant wymownych grafik

Illustrator to w dzisiejszych czasach bardzo szerokie pojęcie. Mamy ilustratorów, których praca polega na tworzeniu grafik na potrzeby literatury, ale znajdą się tu także artyści, którzy projektują etykiety dla produktów. Można spotkać także coraz więcej artystów, którzy tworzą także unikalne grafiki i sprzedają je na stronach takich jak society6, redbubble, czy displate. To artyści, których zaklasyfikowałbym jako artysta cyfrowy, o czym później. Illustrator ma w małym paluszku programy graficzne takie jak Adobe Illustrator lub Affinity Illustrator. Oprócz tego jest to osoba, która cechuje się dokładnością i wyrafinowanym smakiem. Dobre ilustracje nie muszą być skomplikowane przesadnie ozdobne. Czasem właśnie diabeł tkwi w szczegółach i trudniej stworzyć minimalistyczną ilustrację niż skomplikowaną grafikę.

Z mojego lubelskiego podwórka mogę zwrócić Twoją uwagę na ilustratora Browaru Zakładowego, którego prace znajdziecie pod adresem dawidryski.pl.

3. Twórca recyclingowy – przetwarza rzeczy z przedmiotów potencjalnie do wyrzucenia

To stosunkowo nowy trend, który wpisuje się w nurt eko i 0-waste. Tacy twórcy pozyskują materiały do produkcji ubrań, galanterii czy biżuterii z… ulicy? A w zasadzie skąd się da. Korek po winie, zużyty baner reklamowy, czy stare jeansy mogą dać nowe życie naszyjnikowi, plecakowi, czy torebce. Walorem takich przedmiotów jest możliwość wywarcia pozytywnego wpływu na środowisko oraz bogata historia przedmiotu, która często pozostaje zagadką.

mężczyzna w turkusowej kamizelce zrobionej z przedmiotów z recyclingu, w tle mur z czerwonej cegły

4. Artysta cyfrowy – projektuj i sprzedawaj

Jeśli masz niespożyte pokłady kreatywności, to możliwe, że odnajdziesz się w zawodzie artysty cyfrowego. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o formę pracy artystycznej, którą przyjmiesz, grunt to umiejętność tworzenia technikami cyfrowymi i znajomość realiów marketingu internetowego, a w szczególności marketingu twórcy. Żeby być artystą cyfrowym, który zarabia na swojej twórczości, trzeba się uzbroić w cierpliwość i poznawać platformy do sprzedaży swoich prac.

artysta cyfrowy maluje na tablecie graficznym na biurku

Możesz tworzyć własne wzory, które później będą używane do nadruków na koszulkach, plecakach, czy nawet etui do telefonów, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Ważne, aby Twój projekt zdobył szeroką publiczność, które jest gotowa zapłacić za Twoją twórczość. Możesz zbudować własny sklep, na którym będziesz sprzedawać swoje prace, możesz wykonywać projekty na zamówienie i rozpocząć działalność usługową.

Istnieją strony, na których możesz sprzedawać swoje wzory i ilustracje w rozmaitych formach. A poniżej kilka z nich:

5. Malarz – niby oczywiste, ale jak mieć zawód malarza?

Malarz, czyli osoba, która biegle posługuje się pędzlem to też zawód. Oczywiście, żeby żyć na godnym poziomie, trzeba włożyć sporo pracy w warsztat, styl, a przede wszystkim w… markę osobistą. . Im masz bardziej rozpoznawalne nazwisko, tym więcej zarabiasz. To prawidłowość, która dotyczy wielu zawodów, ale tutaj jest to szczególnie ważne. O budowaniu marki osobistej pisałem w tych artykułach. Jeśli interesuje Cię ten kierunek, to mogą Ci się przydać:

Jeśli przebrniesz przez te artykuły, to trochę temat marki osobistej powinien Ci się rozjaśnić, a to szczególnie ważne w kontekście zawodów artystycznych.

6. Krawiec, kaletnik, projektant mody – zawód artystyczny dla fanów mody

Czujesz, że masz gust w kwestii ubrań, stylizacji i wszelkich modowych przestrzeni? Być może warto pomyśleć o zawodzie artystycznym? Wymyśl swój produkt, opracuj go, dopracuj, wybierz własny wzór i perfekcyjnie wykonaj. Sprzedaj. Powtórz. Tak w największym skrócie można opisać zawód artystycznego projektanta mody. W rzeczywistości oczywiście trzeba nabyć fach i mieć dobry pomysł, który później trzeba umiejętnie sprzedać.

warsztat projektanta mody, drewniane stojaki, na ktorych znajdują się ubrania, artystyczna przestrzeń twórcza

W świecie social mediów to wszystko jest trochę łatwiejsze, ale nie wciąż nie takie proste. Możesz dowiedzieć się więcej o budowaniu artystycznego biznesu dzięki projektowi Tworzę to – wpadnij tutaj.

7. Muzyk sesyjny, studyjny lub autor

Jeśli kochasz muzykę i nie rozstajesz się ze swoim instrumentem, to bardzo możliwe, że odnajdziesz się jako zawodowy muzyk. Kariera muzyczna to nie tylko zakładanie zespołu lub śpiewanie solo, nagrywanie numerów, które może kiedyś puszczą w radio lub dotrą do szerszej publiczności. Można zostać muzykiem, którego wynajmuje się do studia. Taka osoba nagrywa konkretną partię na płytę. Można także być muzykiem, którego wynajmuje się do grania na żywo. Czasem można na stałe zagościć w jakimś zespole lub grywać w różnych. Aby do tego dojść trzeba mieć ofertę i proponować swoje usługi muzyczne managerom, studiom lub innym osobom, które mogą Cię polecić. Oczywiście świetny warsztat to podstawa.

8. Pisarz – jeden z najstarszych artystycznych fachów

Znam ten romantyczny obraz pisarza, który siedzi przed maszyną do pisania w tweedowej marynarce, gdzieś w Północnej Irlandii w jakiejś cottage house, patrząc przez okno na wzburzone fale oceanu, puszczając z wolna dym z fajki. No i w świecie romantycznym warto go pozostawić, bo żeby być zawodowym pisarzem trzeba pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Nie wystarczy jednorazowe natchnienie lub talent. To tylko miłe dodatki.

pisząca kobieta w sukience i niewielkim kapeluszu, patrząca przez szybę wewnątrz staromodnego, eleganckiego budynku

Rzeczywistość pisarza często wygląda tak, że siedzi w gaciach z kubkiem kawy w swojej kawalerce i napieprza w laptopa ile wlezie. Wydaje, publikuje, pisze i tak w kółko. W końcu uczysz się pisać dobrze i masz wystarczająco dużo publikacji, a przede wszystkim czytelników. Jak tych czytelników zdobyć to już zupełnie inna bajka. Jeśli chcesz zostać zawodowym pisarzem, to musisz uzbroić się w morze cierpliwości i przygotować się na bieg na długi dystans.

9. Rękodzielnik – zawód artystyczny i praktyczny

To taki producent rzeczy ręcznie robionych. W zależności od stylu i produktu raz jest to zawód bardziej artystyczny, a raz bardziej praktyczny. Głównym wyzwaniem rękodzielnika jest zdobycie klientów, które często bywa frustrujące, kiedy musisz pogodzić kwestie produkcyjne, marketingowe i księgowe w jednej osobie. Jeśli jednak masz odpowiednie umiejętności w dziedzinie marketingu i wiesz, jak sobie poukładać ten biznes, to możesz zostać całkiem dobrze opłacanym twórcą rękodzieła.

Jeśli już wiesz, że chcesz się związać z zawodami artystycznymi i chcesz, żeby sztuka była Twoim sposobem na życie, to nie bierz się za to zupełnie sam. Skorzystaj ze wsparcia Tworzę to i zdobądź potrzebne umiejętności i kontaktu do ludzi, z którymi łatwiej będzie Ci zdobyć klientów i zbudować dochodowy, kreatywny biznes. Jeśli chcesz poczytać i innych kreatywnych zawodach, to warto odwiedzić mój wpis, w którym znajdziesz listę 10 zawodów kreatywnych.

Dodaj komentarz