Praca dla ludzi kreatywnych – lista 10 zawodów kreatywnych

Oczywiście każdy zawód ma w sobie jakiś element kreatywności. Ale ja chcę spośród nich wybrać te najbardziej kreatywne. Przekonajcie się, że praca dla ludzi kreatywnych nie jedno ma imię.

Mówiłem już czym jest kreatywność (zobacz co pisałem o kreatywności) i jakie cechy powinna mieć osoba kreatywna (9 cech osób szczególnie kreatywnych), ale tutaj dowiecie się jakie zawody rzeczywiście bazują na kreatywności. Oczywiście wiem, że jest więcej zawodów dla ludzi kreatywnych, ale tutaj wypisałem tylko część z nich. Ta lista spełnia w 100% moje założenia. Niebawem zrobię kolejną listę.

A jeśli chcecie poznać pracę kreatywną od kuchni i dowiedzieć się jak zarabiają profesjonalni freelancerzy, to zajrzyjcie na mój drugi serwis www.tworzeto.pl

  • Jak zarabiać pracując w domu
  • Pomysły na pracę w domu
  • Jak się rozliczać
praca w domu

ZACZYNAMY!

1. Grafik

Chyba najbardziej popularny wśród umysłów kreatywnych. Grafik tworzy ilustracje do książek, okładki do płyt, plakaty, ulotki, modyfikuje zdjęcia i realizuje całą masę innych wizualnych projektów. Codziennie wykorzystuje swoją kreatywność, żeby coraz lepiej wykonywać swoją pracę i pozyskiwać nowe zlecenia. W dzisiejszych czasach grafik musi być oryginalny. Samo opanowanie Photoshopa nie wystarczy. Jesteśmy coraz bardziej wybredni, bo atakują nas ciągle nowe banery reklamowe. Kreatywna przewaga grafika polega więc na tym, aby zaskoczyć klienta, ale nie zamęczyć. Nie jest to  wbrew pozorom taka łatwa i przyjemna praca. Proces twórczy bardzo wyczerpuje, a klient widzi tylko efekt. Przez to graficy nie zawsze są doceniani tak, jak powinni być.

2. Specjalista ds. PR

Public Relations – ten amerykański termin kojarzy nam się z elegancką Panią, która odpowiada za wizerunek znanego polityka lub nową kampanię Coca Coli. To bardzo złożone stanowisko i nie da się znaleźć dwóch takich samych PR-owców. Codziennym zadaniem takiej osoby może być dawanie wywiadów do radia i telewizji w imieniu przedsiębiorstwa, kontakt z władzami czy organizację konferencji prasowych.

praca dla ludzi kreatywnych, kreatywność, zawody kreatywne, twórcza praca, pracować kreatywnie

Spróbuj powiedzieć w ciekawy sposób o producencie płyty gipsowo – kartonowej. Dobry PR-owiec to potrafi. Gdyby nie był kreatywny, nie miałby żadnych szans w tym zawodzie.

3. Projektant wnętrz

Niby oczywiste, ale nie do końca. Projektant projektantowi nie równy. Dobry projektant wnętrz, będzie się odznaczał empatią – czyli jedną ze sztandarowych cech osób kreatywnych. Nie wystarczy tylko zaprojektować ładną kuchnię, łazienkę i sypialnię. Trzeba poznać charakter klienta, jaki jest? Co lubi robić? Czy jest minimalistą czy lubi ozdoby? Czy stawia na praktyczny wystrój czy woli przytulne gniazdo. Następnie trzeba te, często niekonkretne, oczekiwania klienta, zrealizować w postaci gotowego projektu.

Zawód wymagający, ale dający satysfakcję i różnorodność. Kreatywność i empatia są niezbędne.

4. Handlowiec

Pewnie się nie spodziewaliście się, że jest to praca dla ludzi kreatywnych. Moim zdaniem to jeden z najbardziej kreatywnych zawodów na Ziemi! Sam byłem kiedyś handlowcem… Wiecie, ile się trzeba nagimnastykować, aby dokonać skutecznej sprzedaży? Dzisiaj handlowca traktuje się jak intruza. Odrzuca się telefony, unika spotkań, a maile wyrzuca do kosza. Jaką kreatywnością trzeba się wykazać, żeby choć spotkać się z klientem.

Cały dzień na słuchawce już nie daje prawie żadnych rezultatów. Trzeba wciąż poznawać klienta i próbować go pozytywnie zaskoczyć. Niestety wielu ludzi wciąż powtarza jak mantrę nieskuteczne techniki z lat 90 – tych. Sam opracowałem kilka sposobów na to, jak sprzedawać, nie prowadząc nachalnej sprzedaży. Jeżeli nie lubisz sprzedawać, a musisz to robić, koniecznie przeczytaj ten artykuł: zobacz jak sprzedawać w sposób nietypowy!

5. Animator kultury

Kiedy zaczynałem studia – ten zawód jeszcze nie miał oficjalnej nazwy. Istniały tylko różne spekulacje na ten temat. Animator kultury to wulkan kreatywności. Tutaj nie ma miejsca dla nudnych, monotonnych ludzi. To praca dla ludzi kreatywnych w szczeólności. Na tym stanowisku będziecie organizowali wieczorki artystyczne, koncerty, wydarzenia, wykłady i warsztaty. To działania związane głównie z oświatą i wychowaniem. Każdy dzień powinien wyglądać inaczej. Grupy, z którymi będziecie pracować także.

Często będziecie korzystać z pomocy naukowych. Specjalne ćwiczenia warsztatowe i gry planszowe to często podstawowe narzędzia pracy Animatora. Ciekawa praca, ale jeszcze dosyć niepewna w obecnych realiach na rynku pracy.

6. Rękodzielnik

Co wymyśli, to sprzeda. Jego kreatywność często wprost przekłada się na zysk. Jeśli rękodzielnik jest w stanie stworzyć przedmiot, który jest oryginalny, ale jednocześnie potrzebny, to może się spodziewać, że będzie miał klientów. Oprócz samego procesu tworzenia ciekawych przedmiotów rękodzielnicy muszą się wykazać kreatywnością także w sprzedaży.

praca dla ludzi kreatywnych, kreatywność, zawody kreatywne, twórcza praca, pracować kreatywnie

Rękodzielnik to zazwyczaj jednoosobowa działalność chałupnicza. Trzeba śledzić trendy albo zupełnie je zignorować i zacząć odtwarzać przedmioty już niedostępne, albo rzadkie. Wielu rękodzielnikom bardzo trudno odnaleźć się w realiach biznesowych. Osobiście bardzo chętnie współpracuję z rękodzielnikami i wiem jak rozwijać rękodzielnicze biznesy. Jeśli chcesz, żebym pomógł i Tobie to po prostu się do mnie odezwij.

7. Social Media Ninja

Specjalista od marketingu w mediach społecznościowych. Kreatywność jest wpisana w ten zawód. Social Media Ninja tworzy treści i angażuje społeczność na Facebooku, Instagramie czy Linkedinie. Musi tworzyć przede wszystkim WARTOŚCIOWE treści. Ninja tworzy posty, wydarzenia, konkursy i inne elementy swojej strategii, aby uczyć swoich odbiorców, bawić lub ich oczarować.

praca dla ludzi kreatywnych, kreatywność, zawody kreatywne, twórcza praca, pracować kreatywnie

Wielu młodych ludzi marzy o tym zawodzie, bo urodziło się z Facebookiem w ręku… Nie każdy jednak wie, że skuteczny Social Media Ninja to często żmudna i trudna praca. Nie jest łatwo zrobić treść, która viralem podbije cały internet. Więc codziennie trzeba poznawać swoją społeczność i wymyślać coraz to nowe posty.

Jeśli interesujesz Instagramem, Facebookiem lub marketingiem, koniecznie zajrzyj na moją stronę MOCNO BIZNES! Dowiesz się tam, jak sprytnie wykorzystać psychologię i nowinki marketingowe, aby szybko zbudować społeczność! Kliknij i zobacz.

8. Copywriter

Twórca w pełnej krasie. Copywriter jest takim zawodowym pisarzem. Nie pisze książek na zlecenie – jak ghost writer, ale tworzy teksty branżowe, sprzedażowe i edukacyjne na potrzeby firm. To praca dla ludzi kreatywnych i cierpliwych jednocześnie. Często przedmiotem zlecenia copywritera jest spisanie oferty danej firmy. Powinien pisać w sposób atrakcyjny dla czytelnika, angażujący i wskazujący konkretne korzyści. Bardzo często teksty copywritera to treści internetowe. Musi więc usprawniać swoją twórczość pod kątem wyszukiwarek. W dzisiejszych czasach internet jest pełen tekstów kiepskiej jakości, które utrudniają przebicie się wartościowym treściom. Copywriter musi się więc ciągle dokształcać, polepszać swój warsztat i pisać w sposób niekonwencjonalny.

9. Fotograf/Producent Wideo

To praca dla ludzi kreatywnych, która jest wyjątkowo dostępna. Odkąd profesjonalny sprzęt fotograficzny stał się ogólnodostępny, zawód fotografa zyskał na popularności. Nie kojarzymy już fotografów ze starszym panem, który robi zdjęcia do dowodu i legitymacji. Teraz fotografia przybiera wymiar biznesowy, artystyczny i rozrywkowy. Ale wiecie jakie profile fotografów są najpopularniejsze? Nie te, co robią po prostu dobre i profesjonalne zdjęcia. Najlepsi fotografowie mają po prostu bardzo oryginalne zdjęcia i ciekawe pomysły. Zobaczcie na przykład profil Victorii Siemer albo Mike’a Kusa.

praca dla ludzi kreatywnych, kreatywność, zawody kreatywne, twórcza praca, pracować kreatywnie

10. Przedsiębiorca

Zwłaszcza początkujący przedsiębiorca. Jak zrobić przychód, kiedy połowę zarobionej kasy trzeba oddać na podatki? Tu trzeba wykazać się nie lada kreatywnością… Oczywiście żartuję sobie tutaj. Ale przedsiębiorca bardzo często musi korzystać z zasobów swojej kreatywności. Zarządzanie przedsiębiorstwem, ludźmi, sprzedaż, rozwój produktu czy usługi to zagadnienia, które nie są liniowe. Nie da się po prostu nauczyć jak to robić. Można zdobywać doświadczenie i posiłkować się literaturą, ale realia biznesowe są bardzo zmienne. Często więc trzeba improwizować…

Jeśli zabrakło tutaj zawodu, który wykonujecie, a uważacie, że powinien się tu znaleźć to napiszcie mi w komentarzu i podajcie krótkie uzasadnienie – dzięki!

Koniecznie sprawdź też listę 10 zawodów artystycznych, bo bardzo możliwe, że których z nich Cię zainspiruje!

5 komentarzy do “Praca dla ludzi kreatywnych – lista 10 zawodów kreatywnych”

  1. I pomyśleć ze na samym początku chcialam zostać projektantem wnętrz… Szkoda ze się nie udało, zabrakło paru istotnych rzeczy. Ale musze cos robić twórczego bo czuje ze wariuje a pewna osoba to dodatkowo we mnie potęguje..

    Odpowiedz
  2. Witam, mowa jest o rękodziełach. Zajmuję się tym lecz nie potrafię wybić. Mam wiele pomysłów i możliwości. Proszę o kontakt

    Odpowiedz

Dodaj komentarz