Czym jest minimalizm i co może mi dać? Lista 10 korzyści

Chyba łatwiej powiedzieć czym nie jest minimalizm niż opisywać rozmaitość tego zagadnienia. Najprościej mówiąc, minimalizm jest podejściem do życia. Dzisiaj po dłuższym okresie studiowania i wdrażania sztuki minimalizmu podzielę się z Wami korzyściami, jakie w nim odnajduję.

Czym jest minimalizm? Co daje?

1. Proste życie

Minimalizm to nie jakiś skomplikowany ruch, który ma spisany szereg zasad. To podejście, które dąży do upraszczania. Szereg przepisów rodzi szereg interpretacji i zaczyna się kombinowanie. Dlatego ktoś, kto już trochę minimalizm poznał i polubił powie Ci, że każdy inaczej układa sobie życie w prostocie. Z prostego życia wynikają następujące korzyści.

2. Wolność

Przestajesz być niewolnikiem sprzątania, bo nie masz bałaganu. Bałagan jest efektem posiadania zbędnych przedmiotów. Oprócz wolności w kontekście fizycznym, masz swobodę także w kwestii psychicznej. Nie musisz myśleć, że do posprzątania masz garaż czy strych. Po co sobie zagracać dom i głowę? Wolny od zbędnych rupieci umysł to wolne myśli. To lekkość, która pozwala skupić się na tym, co najważniejsze czyli na esencji.

3. Esencja

Minimalista to dla mnie inaczej esencjalista. Osoba, która dąży do przeżywania wartościowych momentów w swoim życiu. Tak się stało, że nasze przeżycia i ogólnie doświadczenie życiowe są rozmyte przez szereg rupieci. Cykl licznych związków przyczynowo skutkowych. Zamiast sobie zaprzątać życie wszelkim badziewiem warto skupić się, na tym co NAPRAWDĘ LUBIMY, KOCHAMY, CO NAPRAWDĘ SIĘ NAM PODOBA, wtedy możemy doświadczyć piękna.

4. Piękno

Znamy piękne przedmioty i nurty w designie, które czerpią z minimalizmu. Minimalizm jest teraz modny – zgoda, ale czy to źle? Jestem bardzo z tego powodu szczęśliwy. Czysta forma, kropka postawiona w odpowiednim miejscu. Minimalistyczny design budzi u nas uczucie harmonii. Wbrew pozorom minimalistyczne wzornictwo lub twórczość minimalistyczna jest bardzo trudna. Wymaga bowiem dużej dokładności. Każdy ruch, słowo, gest ma znaczenie.

5. Zdrowie psychiczne

Wolność od zbędnych myśli o przeszłości oraz przyszłości to w niektórych psychoterapeutycznych definicjach zdrowie psychiczne. Chomikowanie, objadanie się, brak umiaru w alkoholu lub innych używkach to synonimy problemów psychicznych albo ich początki. Przeciwieństwem jest minimalizm, który zaprasza, aby smakować to, co chcemy posmakować, w takiej ilości, jakiej potrzebujemy. Uwalnianie się od bzdur robi nam miejsce na prawdziwe bogactwo.

6. Bogactwo

Nie chodzi tu tylko o bogactwo duchowe, choć minimalizm niezwykle sprzyja rozwojowi życia wewnętrznego i kolekcjonowaniu bogatych przeżyć. Minimalizm wcale nie zachęca do ubóstwa i nie jest w konflikcie z konsumpcjonizmem. Jest w opozycji do nadkonsumpcjonizmu. Będąc minimalistą, przestajesz się otaczać stertą badziewnych przedmiotów z rynków azjatyckich, tylko solidnymi przedmiotami, które mają prawdziwą wartość. Nie odmawiasz sobie, ale wybierasz, to co wartościowe.

7. Wartościowe relacje

Masz miejsce na to, co najważniejsze. Dzięki temu w Twoim życiu jest przestrzeń na wartościowe relacje z ludźmi. Jesteś w stanie być z nimi we właściwym miejscu  i czasie. Nie musisz tkwić myślami w zagraconym garażu lub w pracy myśląc o kolejnych problemach i szansach zarobku. Wbrew pozorom minimalizm pomaga skuteczniej realizować zawodowe projekty, bo daje Ci szansę na to, żeby właściwie układać priorytety.

8. Zarządzanie sobą w czasie

Właściwe poukładanie priorytetów to podstawa efektywnego zarządzania sobą w czasie. Dzięki minimalizmowi masz trochę łatwiej, bo nie robisz miliona spraw jednocześnie, tylko konsekwentnie skupiasz się na tym co najważniejsze. Dokładnie opisałem, jak dobrze rozumieć efektywne zarządzanie sobą w czasie w tym artykule.

9. Kreatywność

Wielu ludzi twierdzi, że żeby móc kreatywnie pracować, to trzeba mieć do tego wolną głowę. Zgodzę się z tym w 100%. To jeden z powodów, dla których zacząłem rozwijać w sobie minimalistyczne podejście do życia. Nie znaczy to, że nie mam problemów lub ignoruje ważne rzeczy. Chodzi, o to, że zajmuję się tym, na co mam wpływ, wtedy kiedy mogę. Dzięki temu mam energię do tworzenia niestandardowych rozwiązań, do pisania tego bloga, do grania na instrumentach oraz wielu innych kreatywnych aktywności.

W tym miejscu polecam Wam wpis o tym, jak zarabiać na kreatywności i z tego wyżyć

10. Czysta przestrzeń

Jak widać, minimalizm pozwala nam osiągnąć czystą przestrzeń w głowie i na zewnątrz niej. Powstaje czysta karta, którą możemy zapisać, czym naprawdę chcemy. Słowo “naprawdę” jest tutaj kluczowe 😉

Dotychczas nie znalazłem nurtu czy może raczej podejścia do życia, które byłoby tak bogate, a jednocześnie wolne od radykalnych ideologii. Minimalizm nie jest związany z żadną religią czy filozofią. Znajdziecie jednak jego elementy m.in. w chrześcijaństwie i buddyzmie. Główna myśl, z jaką chciałbym Was zostawić po przeczytaniu tego wpisu:

“Minimalizm jest bogactwem, nie wyrzeczeniem

1 komentarz do “Czym jest minimalizm i co może mi dać? Lista 10 korzyści”

  1. Lubię czytać takie wpisy na blogach innych minimalistów – wiem, że jest nas więcej! 🙂 Ten cytat na końcu bardzo mi się spodobał! Bardzo zależy mi na tym, by odkłamywać spojrzenie na minimalizm, który najczęściej w Polsce wciąż utożsamiany jest ze skąpstwem i tzw. “dziadowaniem”.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz