Czy milczenie na pewno jest złotem? Stosowanie milczenia w konfliktach i interentowe mądrości

Jeśli ktoś Cię atakuje – milcz. W ten sposób uda Ci się utrzymać konflikt przy życiu.

Dzisiaj przeglądając FBecję natknąłem się na mema o następującej treści:

Jeśli ktoś Cię atakuje – milcz

Nic go tak nie wkurzy, jak Twój spokój i milczenie.

Jeśli spodobał Ci się ten cytat to uważaj, bo będę się czepiał.

Niska świadomość emocjonalna wśród ludzi

Zacytowany fragment został wygenerowany przez portal temysli.pl. Przyznam, że świadczy on o dużej niedojrzałości lub przynajmniej nieświadomości emocjonalnej. Pomyślmy chwilę… Do czego tak naprawdę zachęca ta “maksyma”? Czy do milczenia? Czy do pokory? Czy do wygaszania konfliktu?

NIE

Do kontynuowania konfliktu i eskalacji agresji – agresji pasywnej…

Pasywna agresja to nie krasnoludki

Wydaje się, że pasywna agresja jest jak krasnoludki – niby każdy słyszał, ale nie do końca wiadomo czy istnieje. Jak dowodzi cytat, który omawiam, pasywna agresja może być całkiem realnym problemem.

pasywno agresywny krasnal

Czym dokładnie jest pasywna agresja?

To reakcja obronna w odpowiedzi na uczucie agresji, ale nie wyrażona w sposób jawny. Pasywna agresja to inaczej dąsanie się, guzdranie, sabotowanie niektórych działań lub… MILCZENIE. Pasywna agresja wcale nie jest objawem wysublimowania i wysokich kompetencji społecznych. Wcale nie sprzyja rozwiązywaniu konfliktów. Jest kolejnym sposobem na zaspokojenie swoich trudnych emocji oraz reakcją na lęk przed odrzuceniem ze strony społeczeństwa.

Pasywna agresja często występuje u dzieci, które nie mogą wprost wyrazić agresji, ponieważ boją się konsekwencji ze strony silniejszych fizycznie – dorosłych. W przyszłości może to doprowadzić do przeniesienia agresji pasywnej do poziomu agresji jawnej lub autoagresji. Ale to temat na inną bajkę.

Pasywna agresja w dorosłym życiu

W dorosłym życiu pasywna agresja najczęściej pojawia się w sytuacji zależności. W związkach, osoba uzależniona od drugiej jest w stanie stosować pasywną agresję, ponieważ pomaga jej to wyrazić trudne uczucia, ale nie ryzykuje tak bardzo utraty znaczenia u osoby dominującej.

Podczas II Wojny Światowej po raz pierwszy zdiagnozowano zestaw zachowań pasywno – agresywnych. Żołnierze, którzy nie przeciwstawiali się jawnie, wyrażali swoją agresję poprzez upór, odwlekanie lub nieefektywność.

Wojna pasywno agresywna

Dzisiaj dalej stosuje się takie działania. Często nieświadomie lub dzięki podsycaniu niedojrzałych zachowań poprzez durnowate internetowe memy…

Milczenie jako katalizator lub inhibitor

Z pewnością zgodzisz się, że milczenie ma dużą moc i potrafi być bardzo silnym narzędziem realizacji celów – głównie emocjonalnych. Jeśli ktoś Cię atakuje lub Ty traktujesz silne negatywne emocje swojego rozmówcy jako atak i stosujesz milczenie tylko po to, aby kogoś jeszcze bardziej wkurzyć, to po co w ogóle stosować takie zachowania? W efekcie oboje na tym stracicie. Ty poniesiesz większy koszt emocjonalny, bo będziesz tłumić agresję w celu “emocjonalnego uszkodzenia” swojego rozmówcy, ten poniesie straty, ponieważ jeszcze bardziej się zdenerwuje, a wasza relacja będzie niemą ofiarą tego teatru.

Jeśli masz milczeć tylko po to, aby zdenerwować innych, to pamiętaj, że nie osiągniesz nic, poza agresją…

Z drugiej jednak strony, milczenie pomaga uspokoić myśli. Kiedy targają Tobą silne uczucia, a myśli się kotłują, bardzo dobrze jest udać się na spacer w milczeniu (zobacz wpis o typach spaceru) i poukładać swoje myśli.

“Na stabilnym fundamencie – można zbudować konstruktywne rozwiązania

#rozkmina_erwina Używaj więc milczenia z głową, ale nigdy po to, aby ranić innych ludzi lub eskalować agresję.

Dodaj komentarz